Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Obelisk upamiętniający miejsce obozu wojsk Fryderyka Wielkiego pod Legnicą w 1760 r.

Pomnik został wzniesiony w 150 rocznicę bitwy stoczonej pod Legnicą w 1760 r. Poświęcony 15 sierpnia 1910 r. obelisk miał upamiętniać miejsce gdzie w dniach od 10 do 14 sierpnia 1760 r., przed bitwą obozowały wojska Fryderyka Wielkiego. Mierzył on 6 metrów wysokości i ustawiony był na postumencie o wys. 2 metrów. Pomnik powstał z inicjatywy Richarda Hahna, przewodniczącego Geschichts-, und Altertums- Verein zu Liegnitz. Zaprojektował go Robert Hannig, zaś szkic tablic ze scenami historycznymi, na postument wykonał pochodzący z Głogowa, malarz Richard Knötel (1857-1914). Cztery odlane z brązu reliefy przedstawiały: Fryderyka Wielkiego w otoczeniu generałów (Zietena, Möllendorfa i Wieda), wypatrujących wroga; legnickich mieszczan (kobiety i dzieci) przynoszących żołnierzom żywność; pruskiego orła i umieszczony poniżej rymowany tekst, który opisywał położenie wojsk pruskich, okrążonych przez nieprzyjaciela, a także manewr króla polegający na nocnym przegrupowaniu wojsk obu stron przed bitwą wraz z inskrypcją, informującą o tym, że na wzgórzu obozowała armia Fryderyka Wielkiego w pełnych trwogi chwilach poprzedzających bitwę.

Kwadratowa podstawa pomnika do dziś znajduje się na swoim pierwotnym miejscu na terenie zbiornika wody czystej i pompowni Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, przy ul. Złotoryjskiej 168.

Źródło: G. Humeńczuk, Legnickie pomniki przed II wojna światową, Legnica 2000

Pozdrowienia z okolic Wzgórza Zwycięstwa. Na karcie pocztowej z 1930 r. widoczny jest obelisk upamiętniający pobyt Fryderyka Wielkiego, restauracja Siegeshöhe, Alei Zwycięstwa i widoku ze wzgórza na Karkonosze i Góry Kaczawskie. Ze zbioru L.Moszyńsliego
Postument i trzy fragmenty obelisku na terenie LPWiK przy ul. Złotoryjskiej 168. Fotografia wykonana w lipcu 2012 r.
Jedna z tablic obelisku przedstawiająca Fryderyka Wielkiego przed bitwą. Karta pocztowa z 1911 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Obelisk upamiętniający miejsce obozu wojsk Fryderyka Wielkiego pod Legnicą w 1760 r. na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.